Сколько будет 2*6*4*8*3*5-100+600*978?

+2
Ответы (1)
  1. 19 октября, 10:58
    0
    2*6*4*8*3*5-100+600*978 = 592460

    2*6*4*8*3*5 = 2*5*6*3*4*8=10*18*32 = 5760

    600*978 = 586800

    5760 - 100 = 5660

    5660 + 586800 = 592460