Д) 8 5/11*4 2/9+8 5/11*6 7/9 е) 6 3/5*7 1/6-2 1/6*6 3/5 ж) 9 3/8*2 5/7-2 5/7*7 3/8 з) 3 3/4*3 3/4+3 3/4*1/4. Выручите

+2
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 14:54
    +1
    Д) 8 5/11*4 2/9+8 5/11*6 7/9 = 8 5/11 * (4 2/9 + 6 7/9) = 8 5/11 * 11 = 93/11 * 11=93

    е) 6 3/5*7 1/6-2 1/6*6 3/5 = 6 3/5 * (7 1/6 - 2 1/6) = 6 3/5 * 5 = 33/5 * 5 = 33

    ж) 9 3/8*2 5/7-2 5/7*7 3/8 = 2 5/7 * (9 3/8 - 7 3/8) = 2 5/7 * 2 = 19/7 * 2 = 38/7 = 5 3/7

    з) 3 3/4*3 3/4+3 3/4*1/4 = 3 3/4 * (3 3/4 + 1/4) = 3 3/4 * 4 = 15/4 * 4 = 15.