Log2 (x) - log6 (x) = log6 (27)

+2
Ответы (1)
  1. 26 января, 05:16
    0
    Log_2 x - Log_6 x = Log_6 27; Log_2 x - Log_2 x / Log_2 6 = Log_2 27 / Log_2 6; (Log_2 x) * (Log_2 6 - 1) / Log_2 6 = Log_2 3³ / Log_2 6; (Log_2 x) * (Log_2 6 - Log_2 2) / Log_2 6 = 3Log_2 3 / Log_2 6 (Log_2 x) * (Log_2 3) = 3 Log_2 3; Log_2 x = 3; x = 2³