560:8*4-360: (180:2) * (150:5) как это сделать

+3
Ответы (1)
  1. 22 ноября, 08:48
    0
    1 2 7 5 3 6 4

    560:8*4-360: (180:2) * (150:5) = 70*4-360:90*30=280-4*30=280-120=240

    1) 560:8=70

    2) 70*4=280

    3) 180:2=90

    4) 150:5=30

    5) 360:90=4

    6) 4*30=120

    7) 280-120=240