Вычислите - 5/9*0.87+1.83 * (-5/9)

+1
Ответы (1)
  1. 2 августа, 13:42
    0
    -5/9 вынесем за скобки

    -5/9 (0.87+1.83) = - 5/9*2,7=3/2