95+116 - (173x-100-72x) = 183pomoqite resit

+3
Ответы (2)
  1. 12 сентября, 16:42
    0
    95+116 - (173x-100-72x) = 183

    95+116-173x+100+72x=183

    311-101x=183

    -101x=-128

    101x=128

    x=128/101

    x=1 27/101

    Ответ: 1 27/101
  2. 12 сентября, 18:14
    0
    95 + 116 - 173 х + 100 + 72 х = 183

    - 173 х + 72 х = 183 - 95 - 116 - 100

    - 101 х = 183 - 311

    101 х = 128

    х = 128/101 = 1 27/101