Решить надо

(n-2) * 180=n*12

+4
Ответы (2)
  1. 1 марта, 06:29
    0
    180 (n-2) = n*12

    180n-360=12n

    180n-12n=360

    168n=360

    n=15/7 или n=2*1/7 или n прим = 2.14286
  2. 1 марта, 06:57
    0
    180n - 360=12n

    168n=360

    n=360/168

    n=2,143