Интеграл (sqrt (16+x^2) dx)

+5
Ответы (1)
  1. 25 декабря, 01:57
    0
    Sqrt (16+x^2) dx) = sqrt * (16+2x) * dx = sqrtdx * (16+2x) = 16sqrtdx + 2sqrtdx в квадрате