3sin^2x-2sinx+2=0

3sin^2x-sin2x+2=0

am nevoie urgent dau coroana

+2
Ответы (1)
  1. 18 мая, 21:49
    0
    3sin²x-2sinx+2=0

    Замена

    sinx = a

    3a²-2a+2=0

    D = 4 - 4*3*2 = - 20

    x ∉ R

    3sin²x - sin2x + 2 = 0

    3sin²x - 2sinxcosx + 2sin²x + cos²x = 0

    5sin²x - 2sinxcosx + cos²x = 0

    5tg²x - 2tgx + 1 = 0

    Замена

    tgx = a

    5a² - 2a + 1 = 0

    D = 4 - 4*5*1 = - 16

    x∉R