Упростить выражение

(Х-5) (4 х+2) - (2 х-5) (2 х+2)

+1
Ответы (1)
  1. 4 ноября, 06:33
    0
    = 4 х^2 - 20x + 2 х - 10 - (4x^2 - 10x + 4x - 10) =

    = 4x^2 - 20x + 2x - 10 - 4x^2 + 10x - 4x + 10 =

    = - 18x - 10 + 6x + 10 = - 12x