Упростить

(х+2) 2+2 (х+1) 2

4 (2-а) 2+5 (а-5) 2

6 (а-2) (а+2) - 4 (а-2) 2

6 (а-2) (а-3) - 4 (а-3) 2

+1
Ответы (1)
  1. 13 октября, 10:30
    0
    (х+2) 2+2 (х+1) 2=2 (х+2+2 х+2) = 2 (3 х+4)

    4 (2-а) 2+5 (а-5) 2=2 (8-4 а+5 а-25) = 2 (-17+а)

    6 (а-2) (а+2) - 4 (а-2) 2 = (а-2) (3 а+6-4) = 2 (а-2) (3 а+2)

    6 (а-2) (а-3) - 4 (а-3) 2=2 (а-3) (3 а-6-4) = 2 (а-3) (3 а-10)