5 + (7 х-12) / 3=х+13

14 (2 х-3) - 5 (х+4) = 2 (3 х+5) + 5 х

+3
Ответы (2)
  1. 8 февраля, 15:33
    0
    1)

    5+7x-12/3=x+13

    3*5+3*7x+12/3=3x+3*13

    15+7x-12=3x+39

    3+7x=3x+39

    7x-3x=39-3

    4x=36

    x=9
  2. 8 февраля, 15:34
    0
    (7x-12) / 3=x+13-5; (7x-12) / 3=x+8; (7x-12) / 3*3 = (x+8) * 3; 7x-12=3x+24; 7x-3x=24+12; 4x=36; x=36/4; x=9

    14 (2 х-3) - 5 (х+4) = 2 (3 х+5) + 5 х; (28x-42) - (5x+20) = 6x+10+5x; 28x-42-5x-20=11x+10; 23x-62=11x+10; 23x-11x=10+62; 12x=72; x=72/12; x=6