17 (x+13) - 19 (x-21) + 249=25 (5x-53) - 3 (7 х+576)

+5
Ответы (1)
  1. 15 ноября, 15:21
    0
    17 (х+13) - 19 (х-21) + 249=25 (5 х-53) - 3 (7 х+576)

    17 х+221-19 х+399+249=

    125 х-1325-21 х-1728

    17 х-19 х-125 х+21 х=

    1325-1728-221-399-249-106 х=

    3922 х=3922: (-106) х=37