Д) 62*16+38*16 е) 85*44+44*15 ж) 240*710+7100*76 з) 38*5800+380*520

+5
Ответы (2)
  1. 25 мая, 08:44
    0
    1) (62 х16) + (38 х16) = 992 + 608 = 1600

    2) (85 х44) + (44 х15) = 3740+660 = 4400

    3) (240 х710) + (7100 х76) = 170400 + 539600 = 710000

    4) (38 х5800) + (380 х520) = 220400+197600 = 418000
  2. 25 мая, 09:43
    0
    Д) 1600; е) 4400; ж) 710 000.; з) 418 000