Б) 9098 + 320 x (12 X 34 - 6946 : 23) г) 4 x 27 + (3 x 10 - 3590)

+5
Ответы (1)
  1. 27 июня, 23:25
    0
    Б) 9098 + 320 x (12 X 34 - 6946 : 23) = 43018

    12*34=408

    6946:23=302

    408-302=106

    320*106=33920

    9098+33920=43018

    г) 4 x 27 + (3 x 10 - 3590) = - 3452

    3*10=30

    30-3590 = - 3560

    4*27=108

    108 + (-3560) = - 3452