Упростите выражения:

1. (-7x+9y) (-9x-7) - (-7x-2y) (4x+8)

2. - 10m (7m2+9) (5m-8)

3. - 2c (-9c-2) (-7c-9)

4. (7m-8) (-n+1) + (-7m+9) (-9n-7)

5. - 5c (5c+3) (c+7)

+2
Ответы (1)
  1. 25 апреля, 00:50
    0
    1) (63x^2 + 49x - 81xy - 63y) - (-28x^2 - 56x - 8xy - 16y) = 63x^2 + 49x - 81xy - 63y + 28x^2 + 56x + 8xy + 16y) = 91x^2 + 105x - 72xy - 47y

    2) (-70m^3 - 90m) (5m - 8) = - 350m^4 + 560m^3 - 450m^2 + 720m

    3) - 2c (-9c - 2) (-7c - 9) = (18c^2 + 4c) (-7c - 9) = - 126c^3 - 162c^2 - 28c^2 - 36c = - 126c^3 - 190c^2 - 36c

    4) (-7mn + 7m + 8n - 8) + (63mn + 49m - 81n - 63) = 56mn + 56m - 72n - 71

    5) (-25c^2 - 15c) (c + 7) = - 25c^3 - 175c^2 - 15c^2 - 105c = - 25c^3 + 190c^2 - 105c = - 25c^2 + 190c - 105