1 ГА = а 5 м = см

1 м2 = см2

+4
Ответы (1)
  1. 29 декабря, 05:07
    0
    1 га = 10 + 10 = 100 а

    5 м = 5 * 100 = 500 см

    1 м2 = 100*100 = 10000 см2