Cos ^2 x-12 cos x sin x=13sin^2 x п

+1
Ответы (1)
  1. 4 июня, 03:10
    0
    Cos²x-12cosxsinx-13sin²x=0 | : cos²x

    1-12tgx-13tg²x=0

    13tg²x+12tgx-1=0

    (tgx+1) (13tgx-1) = 0

    tgx=-1

    tgx=1/13

    x1=-П/4+Пn, n€Z

    x2=arctg (1/13) + Пk, k€Z