Sin (x+1) cos2 (x+1) = sin3 (x+1) cos4 (x+1)

+3
Ответы (1)
  1. 25 мая, 18:46
    0
    1/2 * (sin (x+1-2x-2) + sin (x+1+2x+2)) =

    1/2 * (sin (3x+3-4x-4) + sin (3x+3+4x+4))

    Sin (-x-1) + sin (3x+3) = sin (-x-1) + sin (7x+7)

    Sin (3x+3) - sin (7x+7) = 0

    2*cos (5x+5) * sin (-2x-2) = 0

    Cos (5x+5) = 0 или sin (2x+2) = 0

    Первое

    5 х+5=п/2+пn

    5x=п/2-5+пn

    X=п/10-1+пn/5, n€ Z

    Второе

    2 х+2=пn

    2X=пn-2

    X=пn/2-1, n€Z