120 - y = 20.

b + 25 = 100.

16 - a = 4.

c - 3 = 13.

15 + x = 30.

60 - c = 50.

17 - a = 9.

b - 78 = 0.

x + 70 = 100.

y - 8 = 15.

100 - c = 60.

b - 6 = 19.

+2
Ответы (1)
  1. 4 июля, 13:53
    0
    120-у=20

    у=120-20

    у=100

    b+25=100

    b=100-25

    b=75

    16-a=4

    a=16-4

    a=12

    c-3=13

    c=13+3

    c=16

    15+x=30

    x=30-15

    x=15

    60-c=50

    c=60-50

    c=10

    17-a=9

    a=17-9

    a=8

    b-78=0

    b=78-0

    b=78

    x+70=100

    x=100-70

    x=30

    y-8=15

    y=15+8

    y=23

    100-c=60

    c=100-60

    c=40

    b-6=19

    b=19+6

    b=25