F (x) = 2x3-3x2+6

F' (-2), f' (2)

+5
Ответы (1)
  1. 5 июля, 11:07
    0
    F (x) = 2x^3-3x^2+6

    F (-2) = x^4/2-x^3+6x=16/2+8-12=4

    f' (2) = 6x^2-6x=6*4-6*2=12