A) (a^2+5a+4) - (a^2+5a-4) B) (x^2-a) * (x^2+a) G) (5x-1) ^2-25x^2

+4
Ответы (1)
  1. 15 июня, 18:43
    0
    А) = а²+5 а+4-а²-5 а+4 = 8

    В) = (х²) ²-а² = х^4 - а²

    G) = 25 х²-10 х+1-25 х²=1-10 х