Задача какие ответы? 1) 8*3 + 6 * 2 2) 6*2 + 3*2 3) 8*3 - 6*2 4) (8*3) : (3*2) 5) 120 - 8*3 6) 120 - (8*3+6*2 + 3*2) 7) 120 - (8*3 + 6*2 + 3*2)

+4
Ответы (1)
  1. 2 июня, 18:27
    0
    1) 8*3+6*2=36

    8*3=24

    6*2=12

    24+12=36

    2) 6*2+3*2=18

    6*2=12

    3*2=6

    12+6=18

    3) 8*3-6*2=12

    3*8=24

    6*2=12

    24-12=12

    4) (8*3) : (3*2) = 4

    3*8=24

    3*2=6

    24:6=4

    5) 120-8*3=96

    3*8=24

    120-24=96

    6) 120 - (8*3+6*2+3*2) = 78

    8*3=24

    6*2=12

    3*2=6

    24+12+6=42

    120-42=78