5c квадрат - (c+3b) (c-3b)

+3
Ответы (1)
  1. 15 мая, 04:12
    0
    5c^2 - (c+3b) (c-3b) = 5c^2 - (c^2-9b^2) = 5c^2-c^2+9b^2=4c^2+9b^2