1) cos (3x/4) = 0

2) sinx>-1/2

3) ctgx< или = 1

+1
Ответы (1)
  1. 18 августа, 08:37
    0
    1) cos (3x/4) = 0

    (3x/4) = π/2+πn, n∈Z

    x = (4/3) (π/2+πn) = 2π/3+4πn/3, n∈Z

    2) sinx>-1/2

    2 πn+π+arcsin (1/2)
    2πn+π+π/6
    3) ctgx ≤ 1

    (π/4 + πn) ≤x < (π+πn), n∈Z