Вычислить:

a) 2arcsin (-1/2) + 3 аrcctg (-√3/3) - 4arccos√2/2

б) sin (arccos (-1))

в) ctg (arccos1/2)

г) cos (arctg (-5/12))

+2
Ответы (1)
  1. 8 июля, 23:12
    0
    Вычислить:

    a) 2arcsin (-1/2) + 3 аrcctg (-√3/3) - 4arccos√2/2 = 2 * (- π/6) + 3*2π/3 - 4*π/4 =

    = - π/3 + 2π - π = 2π/3

    б) sin (arccos (-1)) = Sin π = 0

    в) ctg (arccos1/2) = Ctg π/3 = √3/3

    г) cos (arctg (-5/12)) = Cos (1 / √ (1 + 25/144) = Сos (12/13)