16x^2-8xy+y^2

x^2+4x+4

+2
Ответы (1)
  1. 30 декабря, 09:58
    0
    16 х^2-8 ху+у^2 = (4 х-у) ^2

    х^2+4 х+4 = (х+2) ^2