Выполни вычитания (72-6) - 54 = (32-8) - 12 = 90 - (36-29) = 80 - (47-28) = (70-35) - (19-8) = (42-14) - (100-87) = (51-9) - (45-15) = (100-6) - (88-29) =

+4
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 12:26
    0
    1) (72-6) - 54=66-54=1232-8-12=24-12=1290 - (47-28) = 90-19=7180 - (47-28) = 80-19=61 (70-35) - (19-8) = 35-11=21 (51-9) - (45-15) = 42-30=12 (42-14) - (100-87) = 28-13=15 (100-6) - (88-29) = 94-5