Вычислите: 1 - 4/7; 1 - 7/8; 1 - 2/9; 1 - 3/4; 3 - 1/2; 2 - 3/4; 1 - 4/15; 1 - 3/7. Это дроби

+4
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 03:48
    0
    1 - 4/7 = 7/7 - 4/7 = 3/7;

    1 - 7/8 = 8/8 - 7/8 = 1/8;

    1 - 2/9 = 9/9 - 2/9 = 7/9;

    1 - 3/4 = 4/4 - 3/4 = 1/4;

    3 - 1/2 = 2 2/2 - 1/2 = 2 1/2;

    2 - 3/4 = 1 4/4 - 3/4 = 1 1/4;

    1 - 4/15 = 15/15 - 4/15 = 11/15;

    1 - 3/7 = 7/7 - 3/7 = 4/7.