Упростить выражение, используя степени: 2*2*3*3*3; 2*3*3*5*5*5; х*х*у*у*у; 3*3+5*5*5*5+7*7; (а+b) * (a+b) ; (a-b) * (a-b)

+4
Ответы (1)
  1. 27 июня, 13:33
    0
    2*2*3*3*3=2^2+3*3

    2*3*3*5*5*5=2*3^2*5^3

    х*х*у*у*у=х^2*у^3

    3*3+5*5*5*5+7*7=3^2+5^4+7^2

    (а+b) * (а+b) = (a+b) ^2

    (a-b) * (a-b) = (a-b) ^2