Разложите на множители:

m³-m-am²+a;

ay-2ab+2by-y²;

x²+4yz-xy-xz;

ay²+2a²-a³-2y²;

+4
Ответы (2)
  1. 19 апреля, 01:57
    0
    M³-m-am²+a = (m³-m) + (-am²+a) = m (m²-1) - a (m²-1) = (m²-1) (m-a).

    ay-2ab+2by-y² = (ay - y²) + (-2ab+2by) = y (a-y) - 2b (a-y) = (a-y) (y-2b).

    x²+4yz-xy-xz=?

    ay²+2a²-a³-2y² = (ay²-a³) + (2a²-2y²) = a (y²-a²) - 2 (y²-a²) = (y² - a²) (a-2).
  2. 19 апреля, 03:48
    0
    1) m^3-m-am^2+a = (m^3-m) - (am^2-a) = m (m^2-1) - a (m^2-1) = (m^2-1) * (m-a)

    2) ay-2ab+2by-y^2 = (ay-2ab) + (2by-y^2) = a (y-2b) + y (2b-y) = (2b-y) * (a+y)

    3) x^2+4yz-xy-xz = (x^2-xz) + (4yz-xy) = x (x-z) + 4y (z-x) = (x-z) * (x+4y)

    4) ay^2+2a^2-a^3-2y^2 = (ay^2-2y^2) + (2a^2-a^3) = y^2 (a-2) + a^2 (2-a) = (a-2) * (y^2+a^2)