Реши выражения 57+14-3 - (37+13) + (26+18)

+4
Ответы (1)
  1. 13 ноября, 15:16
    0
    Начинаем со скобок:

    37+13 = 50

    26+18 = 44

    И полностью:

    57+14-3-50+44=62