A (a-3) во2 - (a+3) (a во 2-3a+9)

+2
Ответы (1)
  1. 28 августа, 23:40
    0
    А (a-3) ^2 - (a+3) (a^2-3a+9) = а * (а^2-6 а+9) - (а^3+27) = (а^3-6 а^2+9 а) - (а^3+27) = а^3-6 а^2+9 а-а^3-27=-6 а^2+9 а-27.