Х=а - (6+х), где а = 16

+1
Ответы (2)
  1. 27 января, 04:23
    0
    Х=16 - (6+х)

    х=16-6-х

    x+x=10

    2x=10

    x=5
  2. 27 января, 04:59
    0
    X=16 - (6+x) ; x=16-6-x; x=10-x; дальше