Вынесение общего множителя за скобки. 0.2^4 - 0.2^3 * 1.2

+3
Ответы (1)
  1. 11 сентября, 20:15
    0
    Вынесение общего множителя за скобки. 0.2^4 - 0.2^3 * 1.2

    0.2^4 - 0.2^3 * 1.2=0.2^4 (1 - 6) = (0.2^4) * (-5) = - 5 * 0,0016=-0,008