3x + 11x 25y-14y 28a+a 89m-m 8x+12x+21x 26y+38y-42y 13k+42k-14 84b-b+18 64c+12c-14c-28c

+1
Ответы (1)
  1. 12 августа, 18:03
    0
    3 х+11 х=14 х. 26 у+38 у-42 у=22 у

    25 у-14 у=11 у. 13k+42k-14=55k-14

    28 а+а=29 а. 84b-b+18=85b+18

    89m-m=88m. 64c+12c-14c-28c=34c

    8 х+12 х+21 х=41 х