Запишите каждую дробь в виде дроби со знаменателем 72. 1/3=; 3/4=; 5/8=; 7/18=; 13/36=.

+3
Ответы (1)
  1. 18 июня, 05:58
    0
    1/3 = 24/72. 3/4 = 54/72. 5/8 = 45/72. 7/18 = 28/72. 13/36 = 26/72.