Сократите дроби: а) 15*8/3*24; б) 10*3*8*15/5*2*16*9; в) 8*72/9*4*2 г) 3*4*14/6*12*50*49

+3
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 18:33
    0
    А) 3/3=1 Б) 5*3/2*3=5/2