Сократите дроби а) 4 / 10,8 / 12,6 / 9,9 / 12; б) 2 / 8,3 / 12,10 / 2,6 / 30.

+5
Ответы (1)
  1. 7 июля, 02:39
    0
    4/10=2*2/2*5=2/5

    8/12=2*4/3*4=2/3

    6/9=3*2/3*3=2/3

    9/12=3*3/3*4=3/4

    2/8=2/2*4=1/4

    3/12=3/3*4=1/4

    10/2=5

    6/30=6/6*5=1/5