Slojite drobi provede ix k obwemu znamenatelu putom sokroweniya 1/3+9/27+6/18, 4/6 + 8/12+16/24, 4/20+7/35+3/15

+1
Ответы (1)
  1. 27 декабря, 04:33
    0
    1/3 + 9/27 + 6/18 = 1/3 + 1/3 + 1/3 = 3/3 = 1

    9/27 = 1/3 - сократили на 9

    6/18 = 1/3 - сократили на 6

    4/6 + 8/12 + 16/24 = 2/3 + 2/3 + 2/3 = 6/3 = 2

    8/12 = 2/3 - сократили на 4

    16/24 = 2/3 - сократили на 8

    4/20 + 7/35 + 3/15 = 1/5 + 1/5 + 1/5 = 3/5

    4/20 = 1/5 - сократили на 4

    7/35 = 1/5 - сократили на 7

    3/15 = 1/5 - сократили на 3