4 sin п/6+√3 cos п/6-tg п/4

+2
Ответы (1)
  1. 5 июля, 13:46
    0
    4·sin (π/6) + √3 ·cos (π/6) - tg (π/4) = 4·1/2 + √3·√3/2 - 1=

    =2+3/2 - 1=1+1.5=2.5