Log3 (x+2) = (log5 (x+7)) * log3 (x+2)

+2
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 09:49
    0
    Log5 (x+7) = log3 (x+2) / log3 (x+2)

    log5 (x+7) = 1

    x+7=5^1

    x+7=5

    x=-2