1 НОК (45,90,180)

2 НОК (4,24,36)

3 НОК (25,75,100)

4 НОК (30,45,225)

+5
Ответы (1)
  1. 17 марта, 19:43
    +1
    36 = 2 * 2 * 3 * 34 = 2 * 224 = 2*2 * 2 * 3 НОК (4; 24; 36) = 2 * 2 * 3 * 3 * 2 = 72

    180 = 2 * 2 * 3 * 3 * 545 = 3 * 3 * 590 = 2 * 3 * 3 * 5 НОК (45; 90; 180) = 2*2 * 3 * 3 * 5 = 180

    225 = 3 * 3 * 5 * 530 = 2 * 3 * 545 = 3 * 3 * 5 НОК (30; 45; 225) = 3 * 3 * 5 * 5 * 2 = 450