уравнение: 3 х-1=2 (x-2) ; 3 (x+5) = 7-5x; 19 (y-9) = 3 (y+7) ; 4 (x-9) = 3 (x-8) ; 3 (2x-9) = 5 (x-4) ; 7 (3-2x) = 15 (1-x).

+2
Ответы (2)
  1. 19 сентября, 02:54
    0
    3 х-1=2 (x-2) ; 3 х-1=2 х-4; 3 х-2 х=-4+1; х=-3 3 (x+5) = 7-5x; 3 х+15=7-5 х; 3 х+5 х=7-15; х=-1 19 (y-9) = 3 (y+7) ; 19 у-171=3 у+21; 16 у=192; у=12 4 (x-9) = 3 (x-8) ; 4 х-3 х=36-24; х=12 3 (2x-9) = 5 (x-4) ; 6 х-27=5 х-20; х=7 7 (3-2x) = 15 (1-x) ; 21-14 х=15-15 х; - 14 х+15 х=15-21; х=-6
  2. 19 сентября, 04:27
    0
    1) 3 х-1=2 х-4

    3 х-2 х=-4+1

    х=-3

    2) 3 х+15=7-15

    8 х=-8

    х=-1

    3) 19 у-171=3 у+21

    19 у-3 у=21+171

    16 у=192

    у=12

    4) 4 х-36=3 х-24

    4 х-3 х=-24+36

    х=12

    5) 21-14 х=15-15 х

    -14 х+15 х=15-21

    -х=-8

    х=8