Ctg a sin a / 1 - (sin a+cos) ^2

+4
Ответы (1)
  1. 30 января, 23:27
    0
    Ctg a sin a / 1 - (sin a+cos a) ^2 = ((cosa / sin a) * sin a) / (1 - (sin a^2+2sina * cosa+cosa^2)) = cosa / (-2sina * cosa) = - 1/2sina