При каких значениях параметра p точка пересечения прямых px+3y=-p и 3x+py=8 лежит либо в первой четверти координатной плоскости либо на одной из осей координат? (-3; 0]

+1
Ответы (1)
  1. 21 октября, 06:36
    0
    Simplifying 3x + - 1py + - 3y + px = 0 Reorder the terms: px + - 1py + 3x + - 3y = 0 Solving px + - 1py + 3x + - 3y = 0 Solving for variable 'p'. Move all terms containing p to the left, all other terms to the right. Add '-3x' to each side of the equation. px + - 1py + 3x + - 3x + - 3y = 0 + - 3x Combine like terms: 3x + - 3x = 0 px + - 1py + 0 + - 3y = 0 + - 3x px + - 1py + - 3y = 0 + - 3x Remove the zero: px + - 1py + - 3y = - 3x Add '3y' to each side of the equation. px + - 1py + - 3y + 3y = - 3x + 3y Combine like terms: - 3y + 3y = 0 px + - 1py + 0 = - 3x + 3y px + - 1py = - 3x + 3y Reorder the terms: px + - 1py + 3x + - 3y = - 3x + 3x + 3y + - 3y Combine like terms: - 3x + 3x = 0 px + - 1py + 3x + - 3y = 0 + 3y + - 3y px + - 1py + 3x + - 3y = 3y + - 3y Combine like terms: 3y + - 3y = 0 px + - 1py + 3x + - 3y = 0 The solution to this equation could not be determined.