7 (2x + 9) + 3 x равно 114

+2
Ответы (2)
  1. 25 марта, 00:56
    0
    7 (2x+9) + 3x=114; 14x+63+3x=114; 15x=51; x=3,4
  2. 25 марта, 01:18
    0
    14x+63+3x=114

    17x=114-63

    17x=51

    x=51/17

    x=3