16/x-4 - x в квадрате / х - 4

+1
Ответы (1)
  1. 5 июня, 14:40
    0
    16/x-4 - x в квадрате / х - 4 = 16-x в квадрате / х - 4 = 4 в квадрате - x в квадрате / х - 4 = (4-х) * (4+х) / - (4-х) = - 4-х