10sin*7 п/6 * cos (-5 п/4) * tg (-3 п/4)

+1
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 04:30
    0
    10sin (7 п/6) * cos (-5 п/4) * tg (-3 п/4) = 10sin (π+п/6) * cos (π+п/4) * tg (-π+п/4) =

    =10 (-sin (п/6)) * (- cos (п/4)) * tg (п/4) = 10· (1/2) · (√2) / 2·1=5· (√2) / 2