Как найти НОК (7; 3) (8; 9) (7; 12) (12; 9) (4; 10) (15; 6) (14; 10) (15; 5) (21; 6) ?

+4
Ответы (1)
  1. 16 февраля, 19:13
    0
    НОК (7; 3) = 7*3=21

    НОК (8; 9) = 8*9=72

    НОК (7; 12) = 7*12=84

    НОК (12; 9) = 9*4=36

    НОК (4; 10) = 4*5=20

    НОК (15; 6) = 15*2=30

    НОК (14; 10) = 14*5=70

    НОК (15; 5) = 15

    НОК (21; 6) = 21*2=42